Türkiyenin Yeni Yıldızı “GÖKTÜRK” Oldu

Türkiye Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. Küçük, Ülkemizin “WASP-52” kodlu yıldızına “Anadolu”, yörüngesindeki “WASP-52-B” kodlu diğr gezegene ise “Göktürk” isminin verilmesinin daha iyi olacağını açıkladı.

Türkiye Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük, UZAYBİMER’de basın camiası ile yaptığı toplantıda, Uluslararası Astronomi Birliğinin (IAU) kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla “Aynı gökyüzü altında 100 yıl” temasıyla birkaç çeşitli etkinlikler planlandığını, bu proğramlarda üye ülkelere bulunan yeni yıldız ve yeni gezegenler için isim verme hakkının var oluğunu hatırlattı.

Dernek olarak “Ülkemizin Ötegezegenine İsim Veriyor” kampanyası başlattıklarını bildiren İbrahim Küçük, bu proğramlar dahilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardan,liselerden ve üniversitelerin, bilim merkezlerinden çeşitli isimler belirtildiğini açıkladı.

Ötegezegenlerin, o memleketlrin coğrafi konumu ve gök cisimlerinin o ülkeden görülebilmesine göre isim verildiğini anlatan İbrahim Küçük, şunları söyledi:

“Dünya üzerinde 100 ülkeye, gözlenen yıldızlara ve gezegenlere isim verme şansı verildiği bildirildi. Bunlar gözlendikleri yerden katalog isimleriyle anılır. Bize de 40 derece de enlemden, Ankara’dan herzaman rahatlıkla gözlenebilecek şekilde bir yıldız ve bir de gezegen verildi. Bunlar WASP-52 yıldızı ve WASP-52-B gezegeni. İlanlara isim vermek isimlendirme çalışması, beklenenden fazla sürdü. Paris Gözlemevi’ndeki toplantıya katılan firma ve firma isimleri tüm dünyaya duyurulacak. Kampanyaya dünyada çok geniş geniş katılım oldu. Dünyanın her yerinden 360 binden fazla isim önerisi yapıldı. Türkiye’den 300’e yakın bilim insanı geldi. Pegasus takım yıldızında bulunan yıldızımızın ismi ‘Anadolu’, ötegezegenimizin adı ‘Göktürk’ olarak belirlendiği bildirildi. Ülkemize hayırlı uğurlu olsun.”

İlgili İçerik

Bir Cevap Yazın