Tam Karantina Ekonomiyi Nasıl Etkiler?

Koronavirüs tüm hızıyla dünyanın dengelerini değiştirmeye devam ediyor.
Sağlık sektörüne yeni bir geleceğe yönlendiren koronavirüs, dünyanın ekonomisini alt üst etti.
Alanında uzman iktisatçıların yürüttüğü bir çok bilimsel araştırmalara göre uzmanların elde ettiği verilere göre tam karantinaya geçilmedikçe koronavirüs salgınını tam kontrol altına almak hergeçen gün zorlaşıyor. Bu durum da ekonomide tahmin edilemeyecek kadar daha fazla küçülme demek, daha çok borç yükü demek , daha fazla işsizlik ve daha fazla eşitsizlik demek.
Türkiye’de koronavirüs salgınından dolayı virüs bulaşan insan sayısı hergeçen gün artmakta ve virüs kaynaklı vaka ve ölüm sayıları hergeçen gün biraz daha artarken tam karantina uygulamasına geçmenin ülkemize vereceği zararın ve faydaların eni boyu tartışılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, konuk olduğu bir televizyon kanalında tam karantina hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Perşembe akşamı NTV yayınında, “tam ve uuzun bir karantinanın ekonomiye maliyeti tahmin edilenden çok daha ağır olurdu. tam karantina isteyenler kendi keyfi olarak ‘şöyle yapalım’ diyorlar. biraz araştırınca bunların böyle söylemesinin bilimsel bir delili yok. Bunlar söşle yapalım diyerek hemen karara bağlanacak mesele değil. Bilimsel veriler olmadan tam karantina yapmak uygun değil dedi
Heryerde tam karantinaya geçelim demek bizim için “Geçerli bir argüman değil” dedi.

İlgili İçerik

Bir Cevap Yazın