Son dakika: Fitch Ratings’den güzel haber: Türkiye büyümesini sürdürecek

Her fırsatta Türkiye’nin gelişimi ve yatırımları hakkında olumsuz senaryolar uyduran Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından olan Fitch Ratings Direktörü Douglas Winslow, Türkiye 2020 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren Türkiye’de büyümenin artmasını bekliyoruz, 2021 yılı içerisinde ise büyümenin yüzde 4,5’e ulaşılmasının beklendiğini açıkladı.
Koronavirüs dünya ekonomisine çok ciddi düzeyde zarar verdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings’ten Türkiyenin ekonomik açıdan büyümesi sevindiren açıklama geldi. Fitch Ratings Direktörü Douglas Winslow, 2020 yılının üçüncü çeyreğinden sonra Türkiye’nin büyümesinin sürekli olarak artacağını belirtti.

“TÜRKİYE’NİN 2021 YILINDA BEKLENEN DAHA HIZLI OLARAK YÜZDE 4,5 BÜYÜMESİNİ BEKLİYORUZ”
Winslow, “2020 yılının ilk üç ayında, yani koronavirüs şoku dünyaya yayılmadan önce, Türkiye hızlı bir büyüme göstererek ekonomisini yüzde 6 büyüme seviyesinin üzerine çıktı. İkinci çeyrekte koronavirüs’ün etkisinden dolayı sert bir daralma bekliyoruz. Koronavirüs nedeniyle insanların Evlerinde kalma sürecinin bitmesinden sonunda insanların evlerinden çıkarak ekonomik aktivitelerinin normalleşmesiyle, 7,8 ve 9’uncu aylarında ise daha yatay bir büyümenin olmasını beklerken, son üç ayda ise iyileşmenin görülmesini öngörüyoruz. Türkiye’nin 2021 yılında yaklaşık yüzde 4,5 seviyesinde büyümesini öngörüyoruz. Bu bizim değerlendirmemize göre sürdürülebilir bir ekonomi için büyüme oranıdır” ifadelerini kullandı.

İlgili İçerik

Bir Cevap Yazın