Siber Suçlular Hangi Uygulamaları Seçiyor

Siber suçlular hakkında yapılan araştırmalar android ve ios telefon kullanıcıların bilgilerini uygulama indirilip kurulurken sorduğu sorular ile kullanıcıdan gerekli izinleri alarak telefonlarımıza nüfus edebiliyorlar.
Uzman araştırmacılar zararlı yazılımların nasıl çalıştığını analiz edebilmek amacıyla yeni yeni yöntemler denerken, siber suçlular da dijital cihazların , özellikle de cep telefonlarını nasıl ele geçirebiliriz diyerek sürekli yeni yollarını bulmaya çalışıyorlar. Birçok antivirüs kuruluşu tarafından yapılan araştırmalara göre siber suçlular, kafa karıştıran sosyal mühendislik proğramlarının yanı sıra yağılan yeni zararlı yazılım tespitlerini engellemeye çalışan karmaşık algoritmalı teknik kodlar deniyorlar. Uzmanlar son zamanlarda denediği birçok yolun başarılı olanlarının birkaçını anlattılar.
Google Play Store’daki eklenen yeni uygulamaların kullanılması
Resmi Google mağazasında kötü amaçlı bir yazılımla harlı karşıya gelme her zaman rastlanabilir. Siber suçlular yazılımlarını korumak için kötü amaçlı uygulamalarını zararsız uygulamaların satıldığı mağazalara gizlice sokmak, çok daha fazla ortama ulaşabilmek için potansiyel kurbana ulaşarak beklenenden daha fazla etkiye sahip olabilecekleri ve bunu hangi proğram ile tlefonlara girebileceklerini iyi biliyorlar ve böyle giderse garanti altına alabilecekleri farklı ve büyük bir zaferdir.
zararlı uygulama geliştiricilerinin yaptığı hilelerden biriside planlanan uygulama sürüm tarihlerinden yararlanmak
Siber suçlular dünyasında yaygın bir virüs yayma metodu olan yol olan zararlı yazılımı, bir uygulamanın ya da oyunun yeni versiyonuymuş gibi kullanıcıya göstererek, aniden popülerlik kazanarak , yayınlanma tarihi gelmiş ya da biröok ülkede müşteriye satışa sunulmayan uygulamaları farklı göstererek oraya virüs yazılımlarını store yükleyerek kullanıcıyı orijinal proğram gibi virüs veriyorlar ve böylece kısa sürede dünyanın heryerine kısa sürede ulaşıyor

Zararlı yazılımların en çok kullandığı metodlardan birtaneside Yönetici izinlerini talep etmek ve yöneticinin verdiği izinlerle cihazdaki hertürlü bilgimize istediği gibi ele geçirebiliyor

Android ve ios telefonlar, uygulama izinlerine sınırlama getirilecek şekilde yeniden yapılandırıldığından, tlefonumuza kurulan kötü amaçlı kodların çoğunun, işlevselliklerini doğru bir şekilde uygulayabilecek bir durumu kalmıyor ve bilgilerimizi uygulamalar çalamıyor. yönetici izinlerini artık yeniden talep etmesi gerekir. Ve bu izni yazılıma vermek kötü amaçlı yazılımın sistemimizin ele geçmesini engelliyor.

İlgili İçerik

Bir Cevap Yazın