Rekabet Kurumunun Google Kararı!

ABD merkezli teknolojinin dev şirketi Google’ın Türkiye deki varlığı hakkındaki açıklaması sonrası Türkiye Rekabet Kurumu’dan yeni bir açıklama daha geldi.
Türkiye rekabet Kurumu’ndan bu konu ile ilgili yapılan yeni açıklamada şu ifadeler geçti:

Türkiye Google International LLC ve Google Türkiye Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den müteşekkil ekonomik bütünlüğün (Google)Ülkemizdeki google hizmetleri,Türkiye  işletim sistemi ve mobil uygulama ile ilgili ve google hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve Google ile ilgili cihaz üreticileri arasındaki imzalanan antlaşmaların şartları rekabeti ihlal edip etmediğinin tespit edilmesi için 09.02.2017 tarihinde Rekabet Kurulu tarafından soruşturma başlatılmıştır.

Bu kapsamda bundan sonra temel düzeyde, Google’ın android ve ios işletim sistemleri pazarında sahip olduğu piyasaya yakın pazar faaliyeti gücünü, faaliyette bulunduğu diğer alanlarda, özellikle de internette arama yapma hizmetleri hakkında, hâkimiyetini korumak veya gücüne güç katmak amacıyla kötüye kullanım olup olmadığı hakkında yoğunlaşılmıştır.

Yürütülen soruşturma kapsamında Google’ın cihaz üreticilerine verdiği sorumlulukları kullanarak, internetten arama yapma hizmeti pazarındaki diğer firmaların ürünlerinin ios ve android cihazlara yüklenmesine engeller getirdiği ve mobil cihazlarda sadece arama hizmeti vericisi olması koşuluyla mobil cihaz üreticilerine maddi destek verdiği tespit edilmiştir.

Bundan dolayı, Google’a 4054 sayılı Türkiye de Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (Kanun) maddelerince idari para cezası verilmiş, ayrıca Bu Kanun kapsamında dikkate alınmayan uygulamalara son verip gerekli uyumu sağlaması amacıyla 6 ay süre verilmiştir. İlgili süre 06.08.2019 tarihinde son bulmuş ve aynı zamanda Google ilgili sözleşmelerde yaptığı madde değişikliklerini Rekabet Kurumuna vermiştir. Google tarafından istenilen değişikliklerin Türkiye Rekabet Kurulunca yeterince değerlendirilmesi sonucunda bu değişikliklerin soruşturma sonucunda tespit edilen ihlalleri ortadan kaldırmada yetersiz kalacağı tespit edildiğinden, Google’a 07.11.2019 tarihinden itibaren Kanun’da öngörülen süreli (günlük) idari para cezası uygulanmaya başlanmıştır.

Gelinen son noktada Google’ın, diğer başka ülkelerde yaptığı gibi, Türkiye Rekabet Kurulumuz kararlarında yer alan yükümlülükleri hiç eksik olmadan bir şekilde yerine getirmesi gerekiyor.

Kamuoyuna önemle saygıyla duyurulur.”

İlgili İçerik

Bir Cevap Yazın