İnstagram’dan Beklenen Yasak

Sosyal medya platformları arasındaki son yıllarda en popüler yerlerden olan Instagram platformu kendini daha güvenli hale getirmek için önemli bir adım daha attı. İnstagram ve facebook ta ve bağlantılı sayfalarında yer alan yeni içerikler; tamamen veya bir kısmı LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilemez veya alıntı yaparak kullanılamaz, çoğaltılamaz veya bir kısmı değiştirilerek yayınlanamaz.
Kısa sürede rakiplerinin önüne geçen en büyük sosyal medya platformlarından olan Instagram, çok kısa bir süre önce duyuru yaptı. Bu duyuruda ünlü isimlerin ve markalı içerik reklamlarının; elektronik sigara,hertürlü tütün ve hertürlü silah yasağı getirdi. Bundan sonra reklam veren firmalar içerisinde; elektronik sigara, hertürlü tütün ürünleri ve hertürlü silah gibi içeriklerin ve ürünlerin yer aldığı markalı içerikleri öne çıkarılması yasaklandı. Gelecek haftalarda çok geniş çaplı olarak hayata geçecek olan yeni süreçler, elbette oldukça güzel görünüyor. Bu tür reklamların ,firmaların ve içerikler özellikle yaşı ufak kullanıcılar için hiç istenmeyen problemler doğurabiliyor. Bunun önüne geçmek için en güzel yolu da bu içerikleri böyle sosyal medya platformlarında yasaklamaktan geçiyor. Çünkü gençler ve çocuklar için gerçekten çok tehlikeli olan bu ürünler, toplum tarafından tanınan ünlüler ve büyük kişiler tarafından “iyi olarak” lanse edilebiliyor. Instagram platformu kendi reklamları içerisinde bu ve benzeri ürünlerin reklamlarına artık izin vermeyecek. Ayrıca Reklam veeren firmalara alkol ve diyet ilaçları hakkında da özel sınırlamalar getirilmiş durumda. Bu kısıtlamalar da çok önemli duruyor. Instagram platformu ve bağlantılı sayfalarında yer alan reklam türlerinin içeriklerin; tamamen veya bir kısmı Instagram platformunun yazılı izni olmadıkça kaynak göstermek veya alıntı yaptığı linki dahi belirtse dahi kullanamaz, çoğaltamaz ve değiştiremez.
Instagram platformu bu konuda daha önce de önemli büyük bir adım attığını hatırlıyoruz. Facebook platformu geçtiğimiz aylarda kendisi reklamlarında ve Instagram reklamlarında içerisindeki hertürlü alkol, hertürlü elektronik sigara ve hertürlü tütün ürünleri ile alakalı tüm alış ve satışları iptal edip yasak etmişti. İnstagram platformu ayrıca hertürlü alkol, hertürlü elektronik sigara ve hertürlü tütün ile alakalı birçok paylaşımı 18 yaş üzerindeki kullanıcılara göstermeye başlamıştı. Instagram ve facebook başta olmak üzere hertürlü alkol ve hertürlü tütün satışı yapan tüm instagram ve Facebook gruplarını kapsayan yeni yasaklar, daha önce de belirttiğimiz gibi özellikle yetişkin olmayanlar için hayati önem arzediyor. instagram reklamları içerisinde hertürlü alkol ve hertürlü tütün satışına da artık izin vermiyor. Yeni adımla mücadele daha da iyi hale gelecek.

İlgili İçerik

Bir Cevap Yazın