Havelsan’dan Büyük Uygulama, Videolarınız , Mesajlarınız, Dosyalarınız Amerika’ya Gitmeyecek

Yerli ve milli yazılım hazırlayan Havelsan son yaptığı uğlulama ile Türk milletini yıllardır beklediği özlemi sona erdirecek. Havelsan yazılım ekibinin ürettiği video konferans uygulaması ile görüntüleriniz , mesajlarınız, dosyalarınız artık amerikaya gitmeyecek ülkemizdeki serverlede kaydedilecek ve artık kendimize özel olan içerikler yurt dışına çıkmayacak.

Havelsan yazılım ekibi geliştirdiği uygulamaya AVELSAN Diyalog adını verdi. Uygulama yakın bir tarihte kullanıcıya açılacak ve artık özel içeriklerimizi amerikanın tekelindeki uygulamalar ile değil kendi yerli ve milli üretimimiz olan uygulama ile paylaşacağız. Uygulamanın son testleri yapılıyor ve mayıs haziran ayları içerisinde uygulamanın kullanıcıların hizmetine sunulması Havelsan tarafından planlanmaktadır.

Yüksek güvenlik ve uçtan uca şifreleme ile oluşturulan uygulama kullanıcıların verilerinin başka insanlar tarafından ele geçirilmesi olayını sıfır duruma indiriyor ve ele geçirilse dahi şifrelenmiş olduğu için içeriği hiçbir şekilde açamıyorlar.

Bildiğiniz gibi herkesin kullandığı mailler , sosyal medya hesapları ve dosya paylaşım yerlerinin tamamı yurt dışı kaynaklı ve oralarda yapılan her paylaşım o firmaların serverlerine kaydediliyor ve biz kendi kullanıcı adımız ve şifremizle giriş yapıp içeriği silsek bile içerik silinmiyor sadece biz artık o içeriği göremiyoruz.

buna şöyle bir örnek veribilim. bilgisayarımızdaki bir dosyayı silince masaüstündeki çöp kutusunun içine atıyor silinen dosyayı . Biz istersek çöp kutusunu açıp dosyayı tekrar eski yerine getirebiliyoruz.

bu örnekte olduğu gibi maillerimizi ve dosyalarımızı hesaplarımızdan silince sistem kendi çöp kutusuna atıyor fakat biz o çöp kutusunu göremiyoruz ve silemiyoruz . Bu durumda bize gösteriyorki maillerimiz ve sosyal medya içeriklerimiz aslında tam silinmiyor ve içeriği paylaştığımız firmanın serverlerinde saklı kalıyor . o firmanın yetkilileri ve çalışanları isterse o bilgileri alır istediği gibi kullanır.

Ayrıca bu bilgilerin istihbarat için kullanılabilme ihtimali yüksek. Yani maillerimiz ve sosyal medya içeriklerimiz hiçbir zaman güven içerisinde saklanmıyor.

Havelsanın geliştirdiği uygulama artık bizim bilgilerimizin bizde kalmasını sağlayacak.

Maillerimiz , yazılarımız , videolarımız, dosyalarımız daha da güvenli olacak.

İlgili İçerik

Bir Cevap Yazın