Google Türkiye’deki Firmaları Tehdit Etti

Türkiye Rekabet Kurumu haksız rekabete sebebiyet vermesi nedeniyle teknoloji devi Google’a 93 milyon Türk lirası para cezası kesmişti. Bu cezadan sonra Google, durumun düzeltilmeye gidilmesi durumunda google kendi programlarını kullanabilmeleri için Türkiye’deki kurumlara yeni lisans vermeyeceklerini duyurdu.

Türkiye Rekabet Kurumu, kanunlara aykırı hareketleri sebebiyle
Google’a 93 milyon Türk lirası idari para cezası
 kesmiş. Google ise buna karşılık olarak milyonlarca kişiyi etkileyecek bir karar aldı. google Türkiyedeki firmaları ilgilendiren bir ambargo kararı aldığını duyurdu.

Rekabet Kurumu’nun Google hakkında alğını o karar

Google’a para cezası verilmesinin sebebi ise şöyle anlatıldı:
“Google gelirlerinin ekonomik bütünlüğünün, cihaz üretici firmaları ile imzaladığı; Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmelerinde madde olarak bulunan Google araması özelliği sözleşme ile belirtilen yrlerde varsayılan olarak blirtilmesi ve Google arama parçacığının ana ekranda bulundurulmasında ; Google Webview özelliği ile ilgili işlev için belirtilen ve tek bileşen olarak görülmesi hususuna yönelik uygulamaları ile Gelir getirici Paylaşımı Sözleşmelerinde yer alan maddeler ve Google aramasının cihazlarda süreki yüklenmesi için temin eden kararlar ile 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine oy çoğunluğu ile karar verilmiştir.”

Bu durum , Ülkemizde yeni cihazların yeni modellerinin Google’un hizmet verdiği servisleri ile pazara sunulamayacağını çok net bir şekilde anlıyoruz. Halihazırda bulunan mevcut modellerin yeni satışı ve çalışması ise değişmeyecek ve normal şekilde olduğu gibi devam edecek. Elimizdeki Mevcut cihazlar ve mevcut uygulamalar uygulamalar da normal şekilde çalışmaya ve yeni güncellemeler almaya devam edecek. Google’ın başka ürünleri ve teknik servisleri ise durumdan çok etkilenmeyecek.

İlgili İçerik

Bir Cevap Yazın