Büyükşehirlerde Sokağa Çıkma Yasağı Geldi

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınının tehlikeli boyutlara ulaşmasından dolayı , 30 büyükşehir ve kömür işletmelerinde çalışan insanların çok fazla olduğu için riskli görülen Zonguldak’ta bu hafta sonu cumartesi ve pazar günü için vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildi. İçişleri Bakanlığı yasağın ihlal edilmemesini önemle duyurdu. Çünkü bu yasak keyfi değil vatandaşlarımızın sağlığı için çok önemli olmasından dolayı , uzun süredir tartışılan sokağa çıkma yasağını ilk defa , 4 Nisan tarihinden sonra şehirler arası özel araç ve seyahat sınırlaması getirilmesinden sonra bugün yapılan açıklamaya göre 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı getirildiği ilan edildi .

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamaya göre 10.04.200 cuma günü tarihi, saat 24.00 ile 12.04.2020 pazar günü saat 24.00 arasında (Cumartesi-Pazar) 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 30 büyükşehir ile Zonguldak’ ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Yapılan açıklamanın ardından, İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağı getirilen illerin valiliklerine genelge göndererek kimlerin sokağa çıkabileceği kimlerin sokağa çıkamayacağı hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı ve zorunlu ihtiyaçların nasıl giderileceği hakkında detaylı bilgilendirilme yapıldı.

Valiliklere gönderilen Genelgede, “Koronavirüs salgınının ilkemizde görüldüğü ilk günden itibaren, Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyesi ve Bilim Kurulunun verdiği önerileri, Sayın Başkanımızın talimatları doğrultusunda hareket ederek; salgının/bulaşın halkın sağlığı ve kamu düzeni açısından verdiği zararı, riski yönetme, sosyal izolasyonu temin etme, sosyal mesafeyi tavsiye edilen şekilde koruma ve virüsün yayılım hızını kontrol altına alabilme adına birçok tedbir kararı sorumlu birimler tarafından alınarak hızlı bir şekilde hayata geçirilmiştir” denildi.

İlgili İçerik

Bir Cevap Yazın