Aylar önce çöldü, şimdi tekrar göle döndü

Bursa’da bir kaç ay önce çekilen bir görüntüde kuruyan Gölbaşı’nın görüntüleri adeta çölü andırıyordu ve bu görüntüler başta bursa olmak üzere tüm Türkiye’yi tedirgin etmişti. Bu görüntülşerden yaklaşık 4,5 ay sonra yeniden görüntü çekildi. Ancak bu defa u bölge çöl değil, kar ve yağmur sularıyla heryeri sularla dolmuş ve kendine gelmiş göl vardı artık .
Ülke tarımının önemli bir kısmına hitap eden Bursa ovasının yüzde 80’ini sulayan bu göl; Kestel ilçesindeki Gölbaşı göletinin yüzde 90’ında sular çekilmiş ve geçen yılın aralık ayında çekilen görüntüde yağmur ve kar yağışlarının yetersiz olmasından dolayı kurumuş bir göl vardı, göl âdetâ çöle dönmüş gibi görünüyordu. Göl sularının kalmaması nedeniyle ortaya çıkan çatlak ve kurak topaklar, başta burada tarımla uğraşan vatandaşlar olmak üzere tüm Türkiye’yi tedirgin etmişti. Aynı yerden 4.5 ay sonra tekrar çekim yapıldı; Bu Sefer karşımızda çöl değil, son bir ayda yağan yağmurun etkisiyle ve Uludağ’daki eriyen karların sularıyla beslenerek kendine gelen göl vardı. Aylar önce çekilen görüntüde toprağın üzerinde kalan kayıklar. bu defa gölün içindeki suların yüzeyinde yüzüyordu.

Bu bölgede tarımcılık yapan ve hayvancılıkla uğraşan insanları tedirgin eden görüntülr yerine suların istenen düzeye çıkması herkesi memnun eyledi. Çiftçiler mahsüllerini sulayabilecekleri için ekim zamanı gelen ürünleri korkusuz bir şekilde ekmeye başladılar.

İlgili İçerik

Bir Cevap Yazın