Amazon Türk Esnafına Diz Çöktüremiyor!

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinin başında yer alan Amazon’un ülkemizde hizmet verebileceğini ilk olarak 2017 yılının Haziran ayında duyum olarak sizlere aktarmıştık. Bu duyum haberinin arından ise uzun süren bir sessizlik dönemi yaşandı.

“Amazon, Türkiye’de ne zaman hizmet vermeye başlayacak, yerli e-ticaret sitelerinin rekabette tepkisi ne olacak?” derken, Amazon sessiz sedasız Türkiye’de markalarını tescil ettirdi. Bu gelişmenin yaşanmasından yaklaşık 6 ay sonra ise Amazon, Amazon.com.tr adresinden ülkemizde resmen hizmet vermeye başladı. Yani tam olarak geçtiğimiz yıl bugün, Türkiye’deki faaliyetlerine başladı.

Ülkemizde büyük beklentilerle karşıladığımız Amazon, ilk izlenimlerinde ne yazık ki kullanıcıları pek memnun edememişti. Büyük bir beklenti olmasına rağmen Amazon, daha basit bir açılışı tercih etmiş olması ise yaşanan hayal kırıklığının en önemli nedeniydi. Ürün çeşitliliğinin yetersiz olması, rakiplerine karşı fiyat avantajı sunmaması ve sipariş/teslimat sürecindeki sorunlar nedeniyle tepkiler alan Amazon Türkiye, ilk zamanlarda eleştiri odağı oldu.

Şimdi ise geriye dönüp baktığımızda 1 yıl boyunca da platformda herhangi bir yenilik yapıldığını söylemek mümkün değil.

Ne bekledik, ne bulduk?
Aslında beklediğimiz tek bir şey vardı; Amazon’un ABD’de nasılsa Türkiye’de de öyle faaliyet göstermesi. Ancak Türkiye pazarına girdiği ilk günde olmadığı gibi, 365. günde de bu ne yazık ki mümkün olmadı ve Amazon, sıradan bir e-ticaret gibi yoluna devam ediyor. Öncelikle çeşitli mecralardaki geri dönüşlerden yola çıkarak, Amazon’un bir “e-ticaret sitesi” olarak kullanıcıları tatmin ettiğini söylemek mümkün.

Genel olarak gönderimler düzenli bir şekilde ve zamanında yapılıyor. Ancak Amazon’u Amazon yapanın bu olmadığını da bu noktada belirtmek gerek. Çünkü şirket, bir pazar yeri olmaktan çok daha ötede, bir “teknoloji şirketi” olarak konumlanıyor. Fakat Amazon Türkiye dediğimiz zaman aklımıza sadece bir e-ticaret sitesi geliyor.

İlgili İçerik

Bir Cevap Yazın