Almanya’da Koronavirüs Ölümleri Açıklanandan Fazla Mı?

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Wieler, yaptığı basın açıklamasında Almanya’da koronavirüs salgınından dolayı ölen vatandaş sayısının açıklanandan daha fazla olabileceğini açıkladı,

Almanya’daki Covid-19 kaynaklı ölümlerin, resmi kayıtlara geçenden daha yüksek olduğu değerlendirmesi güç kazanıyor.

Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, koronavirüsün Almanyadaki etkilerini anlatmak için basın toplantısı düzenlediği. Basın açıklamasında Almanya’da resmi olarak açıklanan koronavirüs ölüm sayısının resmi açıklamalardan daha yüksek olabileceğini söyledi.

Açıklama sonunda toplantıya katılan gazetecilerin sorularını yanıtlayan Wieler , sorulan sorulara verdiği cevaplarla Almanya’da koronavirüs kaynaklı ölümlerin resmi açıklanandan daha yüksek olabileceği şüphesini akıllara getirdi. sorulan sorulara cevap veren Wieler insanların akıllarını biraz daha karıştırdı.

Wieler, toplantıya katılan bir gazetecinin sorusu üzerine verdiği cevap şöyle: geçen yıla oranla Almanyada ölen insan sayısı açıklanandan daha yüksek. bu durum şunu akla getiriyor. normal ölüm ile koronavirüs etkili ölümleri toplamı açıklanan resmi rakamlardan yüksek bu durum bize şunu gösteriyor: koronavirüsün farklı komplikasyonlarından kaynaklı ölümleri koronavirüs kaynaklı ölün olarak kayıtlara geçmediği için resmi açıklanan koronavirüs kaynaklı ölümlerin sayısında eksiklik olabileceğini düşünüyorum. Bu benim düşüncem fakat elde delil yok. bir kaç ay içerisinde kesin rakamlara ulaşacağız diye düşünüyorum. Bu rakamlara ulaştığımızda bu rakamları sizlerle paylaşacağım. diye konuştu.

Bunun üzerine bir gazeteci Lothar Wieler’e, “Siz, Covid-19 kaynaklı ölümlerin, bugüne kadar açıkladığınız rakamlardan daha yüksek olduğundan mı yola çıkıyorsunuz?” sorusunu yöneltti. RKI Başkanı Wieler, verdiği yanıtta, şunları kaydetti:

Basın toplantısında Almanya’da koronavirüs salgının ne kadar ilerlediği hakkında bilgi veren Wiever, Almanya da koronavirüs salgını nedeniyle toplam 6 bin 288 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi ve vaka sayısının da her geçen gün daha da yükseldiğini açkladı

Koronavirüs daha aylarca ülkemizde olacak mümkün olduğunca evlerinizden çıkmayın uyarısında bulundu.

İlgili İçerik

Bir Cevap Yazın